Przeskocz do treści

Pracownia obróbki artystycznej drewna

Instruktor Janusz Puchajda

W pracowni obróbki drewna prowadzona jest terapia społeczna i zawodowa uczestników. Zajęcia ukierunkowane są na kształtowanie i doskonalenie umiejętności stolarskich takich jak: cięcie, szlifowanie, struganie, pilnikowanie, tarnikowanie, wiercenie, przybijanie, wkręcanie, klejenie oraz wykańczanie powierzchni drewnianych (malowanie, bejcowanie, impregnowanie, lakierowanie). Podopieczni nabywają wiedzę i umiejętności z zakresu obróbki drewna, sklejki, materiałów drewnopochodnych, kartonu, plastiku i papieru oraz innych materiałów. Uczestnicy pomagają również w pracach porządkowych i konserwatorskich na terenie WTZ oraz w pracach ogrodniczych. Podczas pracy doskonalona jest dokładność i cierpliwość oraz pobudzana wyobraźnia i kreatywność uczestników. Nabyte umiejętności mają umożliwić uczestnikom podjęcie pracy zawodowej.
Zakres działań pracowni obróbki drewna :
• umiejętność posługiwania się podstawowymi narzędziami stolarskimi (wkrętaki, dłuta, młotki, cęgi, ściski stolarskie),
• obsługa oraz konserwacja wyrzynarki ręcznej i stołowej do drewna, wkrętarki elektrycznej i akumulatorowej, tokarki do drewna, pilarki taśmowej, szlifierki stołowej , odciągu do wiór, frezarki górnowrzecionowej oraz struga elektrycznego,
• umiejętność posługiwania się podstawowymi narzędziami stolarskimi (wkrętaki, dłuta, młotki, cęgi, ściski stolarskie),
• wykonywanie ozdób drewnianych, kwietników, ramek, karmników, choinek, samolotów, ławek,
• ozdabianie kolorowymi farbami przygotowanych elementów,
• współpraca z innymi pracowniami np. poprzez wykonywanie elementów do zdobienia dla pracowni artystycznych, wykonanie sztalug, podstawek.