Przeskocz do treści

Być samodzielnym – mieszkania treningowe

"Być samodzielnym – mieszkania treningowe” – to projekt, którego realizację rozpoczęliśmy w pierwszą sobotę września. Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce sfinansowało w całości projekt, dzięki między innymi 1,5% podatku, który można przekazywać na organizacje pożytku publicznego. Projekt potrwa dwa miesiące, a jego głównym celem jest rozwinięcie zdolności wypracowanych w pracowniach Warsztatu Terapii Zajęciowej, a które mogą przydać się w samodzielnym życiu. Treningi mogliśmy zrealizować, dzięki temu, że Warsztat posiada trzy mieszkania w pełni wyposażone i przystosowane do ćwiczenia samodzielności.
Uczestniczący w projekcie podzieleni zostali na trzy grupy. W każdą sobotę pod opieką instruktorów ćwiczą swoje zdolności i sprawdzają umiejętności radzenia sobie w realnych sytuacjach życia codziennego. Zajęcia rozpoczynają się o 8.00 i trwają do 14.00. W tym czasie uczestnicy wykonują typowe czynności, związane z samodzielnym funkcjonowaniem, w mieszkaniu treningowym: sporządzają listę niezbędnych produktów, dokonują zakupów w sklepie, przygotowują samodzielnie dwa posiłki – śniadanie i obiad, zmywają naczynia po posiłkach oraz sprzątają mieszkanie. Oprócz tego uczestnicy doskonalą lub uczą się obsługi urządzeń AGD takich płyta grzewcza, piekarnik, pralka czy żelazko. Będą również korzystać z oferty kulturalnej naszego miasta.
Pierwszy dzień w mieszkaniach minął bardzo pracowicie, a po reakcji uczestników widać, że samodzielna praca podczas treningu sprawia im mnóstwo radości i satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *